Jak opóźnić proces starzenia organizmu? Podpowiadamy

Kolagen

Starzenie jest procesem naturalnym. Mimo to każdy z nas na indywidualny sposób chce jak najdłużej zatrzymać czas i zachować młodość oraz zdrowie.Także z wiekiem pogarsza się stan naszej skóry, a czynniki zewnętrzne takie jak promieniowanie słoneczne, wolne rodniki i toksyny natężają ten proces.

Kolagen obecny jest w wielu tkankach organizmu zwierząt, jednak budowa jest zróżnicowana w zależności od funkcji a także miejsca występowania. Kolagen jest to sprężyste rusztowanie, które służy wzmocnieniu narządów wewnętrznych typu nerki, wątroba czy żołądek. Zmienia swoją strukturę pod wpływem działania czynników zewnętrznych jak obciążenia mechaniczne, zmiany hormonalne oraz naczyniowe.

Tabletki na stawy

Pod wpływem lat w organizmie obniża się poziom witamin oraz minerałów wspierających naturalną odnowę włókien kolagenowych. Molekuła kolagenu wchodzi w zjawisko dojrzewania zmieniając jej budowę oraz właściwości fizykochemiczne. Efektem tych procesów jest spadek jędrności oraz elastyczności skóry, a także jej wysuszenie i utrata kolorytu. Powstają zmarszczki, głębokie bruzdy na czole czy też cellulit. kobiet, szczególnie w czasie menopauzy, jajniki przestają wytwarzać estrogeny, dochodzi do utraty naskórka oraz spadku napięcia skóry właściwej, w związku z czym następuje spadek syntezy kolagenu. Dodatkowo ulega on degeneracji i rozrzedzeniu – zmieniają się jego cechy fizjologiczne oraz chemiczne.

Najlepszy kolagen

W przypadku, gdy w chwili choroby pogarsza się stan chrząstki lub ilość wytwarzanej mazi jest zbyt mała,zaprzestają one pełnić swoją rolę w zadowalającym stopniu. Przy każdym ruchu występuje niemiły ból, ponieważ kości nie są wystarczająco osłonięte. Kolagen odpowiedzialny jest m.in. za produkcję odpowiedniej ilości mazi stawowej, ma wpływ też na stan chrząstki, poprzez zapewnienie jej twardości oraz elastyczności. Dodatkowo ogranicza czynność enzymów odpowiadających za bóle reumatyczne oraz przyśpiesza odnowę zmienionych chorobowo tkanek.Tworzenie blizny jest częścią normalnego procesu gojenia się rany, w którym uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona nową, dobrze unaczynioną, tkanką z licznymi najpierw ułożonymi przypadkowo, potem już w sposób uporządkowany włóknami kolagenu. Komórki produkujące kolagen w skórze (fibroblasty) pobudzone poprzez dostarczenie kolagenu z zewnątrz powodują znaczące uporządkowanie włókien kolagenowych. Blizny stają się wtedy znacznie mniejsze i wygładzone. Tabletki z kwasem hialuronowym.